ALTERIA MOTOR, s.r.o.
Autorizovaný servis Mitsubishi Motors


STRIEBRO NA EURÓPSKEJ OLYMPIÁDE MECHANIKOV MITSUBISHI ZÍSKALO SLOVENSKO

Olympiády sa zúčastnili zástupcovia 12 európskych krajín, medzi nimi aj Česká republika a Slovensko. Práve Miroslav Glos zo spoločnosti H&M autoopravy-predaj, s.r.o., ktorá je autorizovaným predajcom a opravcom značky Mitsubishi v Banskej Bystrici, opätovne dokázal, že vo svojom obore je naozajstným majstrom, keď obsadil skvelé druhé miesto. Olympijské zlato si tento rok odniesol zástupca Holandska, mechanik Arno Mennink zo spoločnosti Autobedrijf Nijman BV v Borculo.

Víťazstvo Miroslava Glosa zo Slovenska pritom nebolo jeho prvým profesionálnym triumfom, keďže si už v roku 2008 z rovnakej olympiády odniesol titul Najlepšieho Mechanika Európy a dva roky predtým, v roku 2006, získal titul Najlepšieho Autoelektrikára Európy, pričom celkovo skončil na treťom mieste. Slováka Miroslava Glosa teraz čaká účasť na Svetovej Olympiáde Mechanikov Mitsubishi, ktorá sa uskutoční v Tokiu na jeseň 2018 a na ktorú postupujú prví traja umiestnení z Európskej Olympiády.

Martin Saitz, generálny riaditeľ importérskych spoločností M Motors SK a M Motors CZ, pri tejto príležitosti uviedol: „Som veľmi rád, že Miroslav Glos svojim skvelým umiestnením na Európskej Olympiáde Mechanikov Mitsubishi opätovne potvrdil, že v sieti autorizovaných opravcov značky Mitsubishi na Slovensku pracujú len tí najkvalifikovanejší profesionáli, čo našim zákazníkom dáva istotu, že ich vozidlo je v tých najlepších rukách. Autorizované servisy Mitsubishi a ich odborne vyškolení pracovníci poskytujú prvotriedne služby, pričom spokojnosť zákazníka a kvalita poskytovaných služieb sú vždy na prvom mieste."

Martin Saitz ďalej uviedol: „Pracovať v Mitsubishi ako mechanik nie je iba obyčajným zamestnaním, je to stav mysle a poslanie. Práve to je dôvod, prečo toľko nadšencov z celej Európy zápolí na pravidelnej Olympiáde Mechanikov v holandskom tréningovom centre MME, kde sa stretne elitná skupina najkvalitnejších mechanikov Mitsubishi v Európe, aby si zmerali sily v rôznych úlohách, ktoré do hĺbky preveria ich technické zručnosti a znalosti."

Európska olympiáda mechanikov

Samotnému finále olympiády predchádzali národné kolá v jednotlivých krajinách, do ktorých sa hlási v priemere 800 až 1 200 adeptov z celej Európy. Na týchto sa môžu zúčastniť všetci mechanici autorizovaných servisov Mitsubishi danej krajiny s kvalifikáciou „Technik“ (pozn.: táto sa získava v školiacom systéme Mitsubishi Technical Training Academy), ktorí najskôr absolvujú teoretický test. Traja najlepší následne postupujú do národného kola s praktickou skúškou. Do celoeurópskeho finále olympiády mechanikov Mitsubishi postupuje iba ten najlepší.

Účastníci Európskej Olympiády Mechanikov riešili v roku 2017 rozmanité úlohy zamerané prevažne na odstraňovanie problémov na rôznych systémoch vozidiel. Odborná porota vytvorila vo vozidle určité technické problémy a následne sledovala, ako šikovne si s nimi jednotliví súťažiaci poradili. Okrem iného sa hodnotila aj rýchlosť, akou dokážu určiť príčinu problému a efektívnosť použitého riešenia. Súťažiaci v tomto ročníku odstraňovali 6 simulovaných porúch, z toho 4 „jednoduchšie“, na ktoré mali 120 min. (30 min. na každú poruchu) a 2 zložitejšie, na ktoré mali 100 min. (50 min. na každú poruchu). Zaujímavosťou je, že na víťazstvo nestačilo vyriešiť úlohu čo najrýchlejšie, ale bolo potrebné dodržať diagnostický postup a to všetko v stanovenom časovom limite. V prípade jednej zložitej poruchy sa dokonca Miroslavovi Glosovi podarilo vyriešiť poruchu ako jedinému zo všetkých súťažiacich a to v čase 35 min. namiesto stanoveného limitu 50 min.

Odborná spôsobilosť a technický výcvik

V roku 2017 oslavuje japonská automobilka Mitsubishi Motors 100 rokov od výroby svojho prvého vozidla Model A. V priebehu uplynulých 100 rokov intenzívne pracovala nielen na vývoji svojich technológií, ale aj kvalite popredajných služieb vrátane vyškolených profesionálov pôsobiacich v značkových servisoch. Automobilka Mitsubishi prikladá veľký význam vedomostiam a skúsenostiam technikov a preto investuje do ich vzdelávania a odbornej prípravy. Vedúci technického výcviku MME najskôr absolvuje školenia priamo v Japonsku a následne pripraví obsah kurzov pre európsky trh. Výcvikom potom prechádzajú zamestnanci jednotlivých distribútorov v Európe tak, aby mohli školiť mechanikov vo svojich krajinách, ktorí prechádzajú pravidelnými skúškami a zvyšujú si tak svoju odbornosť.

Kto je strieborný medailista Európskej Olympiády Mechanikov Mitsubishi - Miroslav Glos

Miroslav Glos pracuje u autorizovaného predajcu značky Mitsubishi v Banskej Bystrici, v spoločnosti H&M autoopravy-predaj, s.r.o., takmer 20 rokov. Postupne prechádzal všetkými pozíciami až k dnešnej pozícii autoelektronika - diagnostika. O autá sa zaujímal už od útleho detstva, pričom vzťah k elektronike zdedil po otcovi, ktorý vyštudoval vysokú školu elektrotechnickú. On sám vyštudoval stredné odborné učilište elektrotechnické v Banskej Bystrici, štvorročný odbor autoelektronik s maturitou. U svojho terajšieho zamestnávateľa praxoval dva roky ešte ako študent odborného učilišťa. S firmou zrástol natoľko, že sa v nej po skončení štúdia rozhodol zostať a pôsobí v nej až podnes.

Miroslav Glos, ktorý rád vyhľadáva technické výzvy, sa ku každému vozidlu snaží postupovať s maximálnou zodpovednosťou. Aj preto získal titul Najlepší autoopravár roka 2007 na Slovensku* ako aj titul najlepšieho autoelektrikára Európy na Európskej Olympiáde Mechanikov v roku 2006 ako aj zlato (2008) a striebro (2017) z rovnakého podujatia.

Miroslav Glos svoj úspech okomentoval: „K značke Mitsubishi a jej túžbe po dokonalosti mám obrovskú úctu. Iba málo značiek dokáže ponúknuť tak vysokú kvalitu svojich produktov a v oblasti sofistikovaného pohonu všetkých kolies patrí Mitsubishi jednoznačne medzi lídrov na trhu. Veľkým plusom Mitsubishi je aj to, že namiesto kopírovania cudzích technológií vyvíja svoje vlastné, čo robia iba technologicky vyspelé značky.", Glos pritom ďalej uviedol: „Mám tú česť pracovať s vozidlami Mitsubishi od roku 1998 a už niekoľko rokov pravidelne navštevujem všetky kurzy. Vždy som sa zaujímal o najhorúcejšie novinky a jednoducho si musím byť istý, že môžem pri práci podať stopercentný výkon."

*Súťaž Najlepší autoopravár roka vyhlasuje odborný motoristický mesačník Nový Automagazín a Profi Auto v spolupráci so spoločnosťou Allianz – Slovenská poisťovňa.


Fotogalerie obsahuje celkem 5 fotografií. Klikněte na některou z fotek, prosím.